Connect with us

Ne Aramıştınız?

Güzellik

Dudak Balmı Nasıl Seçilir?

Kadınlar için dudaklarının bakımlı olması çekici ve güzel görünmesinin en önemli parçasıdır. Dudaklar hassas yapısı ve ince derisi nedeniyle özellikle hava şartlarından çok fazla etkilenir. Kışın soğuk hava ve rüzgar çatlayıp kurumasına neden olur. Yazın da güneşin etkisiyle dudak derisinde soyulmalar meydana gelir. Bu nedenle özenle bakımının yapılması hem sağlık, hem de kozmetik açıdan oldukça önemlidir.

Dudak bakımında dudak balmlarını kullanmak oldukça güzel sonuçlar sağlar. Dudak balmı dudaklara kaybettiği nemi kazandırarak daha sağlıklı, güzel ve bakımlı görünmesini sağlar.

  • Dudak balmlarını satın alırken cilt yapısına ve dudakta oluşan sorunları tespit edip ona göre satın almak yararlı olur.
  • Dudak balmının güneş koruyucu (SPF) etkilere sahip olması ve içeriğinde A, E vitaminleri barındırması yararlarını arttırır.
  • Özellikle içerisinde kimyasal katkı malzemesi barındırmayan doğal içerikli dudak balmı kullanmak sağlık açısından önemlidir.
  • Hindistan cevizi yağı, nane yağı, jojoba yağı, shea yağı barındıran ürünler özellikle kuruma ve çatlamalarda yeteri kadar nemlendirmeyi sağladığı için aynı zamanda tedavi edicidir.
  • Dudak balmları piyasada çeşitli şekillerde satılır. Bunlar renksiz, parlak ya da renkli olduğu gibi şekil olarak da ruj gibi sürülen, fırçayla sürülen ya da krem formunda olabilir. En rahat şekilde kullanılacak ürünler tercih edilir.
  • Renksiz dudak balmları, üzerine sürülen rujun  daha düzgün ve bakımlı görünmesini sağlar. Ayrıca rujun daha kalıcı olmasında etkilidir.
  • Sadece dudakları koruma amaçlı ya da tedavi amaçlı dudak balmı kullanılacaksa renksiz ya da parlak olanlar tercih edilebilir. Yalnız parlak olanlar özellikle güneşli havalarda güneş ışığını daha fazla çeker. O nedenle güneş koruyucusu yüksek faktörlü olanlar tercih edilir.
  • Ayrıca dudak balmları kokusuz veya kokulu olabilir. Kokusuz olan dudak balmları daha az kimyasal içerdiğinden tercih edilmesi yararlı olur. Kokulu olanlardan kullanılmak istenirse de ürün kullanılırken kokusunun rahatsız etmemesine dikkat etmek gerekir.
Yorum Yapınız.

Yorum Yapınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR