Connect with us

Ne Aramıştınız?

Tırnak Eti

Güzellik

Tırnak Eti Nasıl Kesilir?

Bakımlı tırnaklara sahip olmak yalnızca görünüş değil sağlık açısından da oldukça önemli olmaktadır. Sağlıklı bir tırnak için ise tırnak temizliğinin asla ihmal edilmemesi gerekmektedir. Tırnak temizliği konusunda belirli püf noktalar vardır. Bu püf noktalar sayesinde istenilen güzel ve bakımlı tırnaklara sahip olunabilecektir.

Tırnak etleri tırnak çevresinde zamanla ortaya çıkar ve yüzeyinde beyaz renkte etsi oluşumlara sebep olur. Bu durumda tırnakların bakımsız ve sağlıksız görünmesine yol açar. Hatta böyle tırnaklara oje sürmek de oldukça zordur. Et kaplamış tırnaklara sürülen ojeler dalgalı duracak, pürüzsüz ve canlı görünümü sağlayamayacaktır. Bu yüzden etleri alınmamış temiz ve bakımlı olmayan tırnaklara asla oje sürülmemesi de ayrıca önerilmektedir. Peki, tırnak eti nasıl temizlenir?

Tırnak etini temizlenmesi için öncelikle tırnakların ve doğal olarak çevresinde oluşan bu etlerin yumuşatılması gerekecektir. Bunun için ise ellerin sıcak bir suda bekletilmesi gerekir. Önce bir el sonra diğer bir el sıcak suyun bulunduğu bir kapta bekletilir. Eller sıcak sudan çıkarıldığında tırnakların yumuşamış olduğu fark edilecektir. Ardından bir törpü yardımıyla etler tırnak dibine sıyrılarak kesilmeye hazır bir duruma getirilir. Sıyrılarak toplanan etler bir tırnak makası yardımıyla hafifçe kesilebilir.

Yer yer küçük kanamalar yaşanabilir, bunun yaşanmaması için tırnak etlerinin çok dibine girilmemesi önerilir. Aksi halde tırnak etlerinden kurtulurken bu seferde kabuk bağlamış parmaklara kavuşulur. Tüm işlemler sonrası hala tırnak çevresinde beyaz küçük sertleşmiş etsi oluşumlar var ise törpüyle yavaşça kazınarak çıkarılması sağlanır. Tırnak etlerinin temizliği ardından ellerin sabunlu su ile yıkanması önerilir. Kanayan noktalar var ise buralara kolonya dökülüp mikrobunun alınması ve yaranın kolay kuruması sağlanabilir. En son bir krem yardımıyla tırnakların nemlendirilmesi önerilir.

Tırnak etlerini temizlemenin bir diğer kolay yolu da duştayken hiçbir törpü ya da makas kullanmaksızın bir elin tırnağıyla diğer elin tırnak etlerinin dibe sıyrılarak temizlenmesidir. Ardından toplanan etler duş sırasında kesilebilir. Malum duş sırasında oldukça kolay yumuşayan tırnaklar burada hızlı ve kolay bir şekilde rahatlıkla temizlenebilir.

Yorum Yapınız.

Yorum Yapınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR